Пожежонебезпечний період триває

З настанням пожежонебезпечного періоду, зростає ризик виникнення пожеж внаслідок самовільного спалювання рослинності. Підпали на узбіччях доріг та полях перекидаються на лісосмуги й лісові масиви, займаються дерева, гине лісова звірина. Саме це й завдає невиправної шкоди природі!

В свою чергу, Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області з настанням пожежонебезпечного періоду розробляються Плани спільних заходів державного нагляду (контролю) з протидії пожежам у лісових масивах, природному заповіднику, на торфовищах, сільськогосподарських угіддях, інших земельних ділянках протягом пожежонебезпечного періоду, які погоджуються із Дніпропетровським обласним управлінням лісового та мисливського господарства, Головним управлінням ДСНС України у Дніпропетровській області, ГУ НП в Дніпропетровській області та управлінням цивільного захисту Дніпропетровської обласної державної адміністрації.

Також, Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області попереджаються державні підприємстві лісового господарства Дніпропетровської області, керівництво Дніпровсько-Орільського природного заповідника та голови районних державних адміністрацій Дніпропетровської області щодо посилення контролю за дотриманням вимог природоохоронного законодавства, зокрема, стосовно заборони випалювання стерні, бур’янів, смітників на сільськогосподарських угіддях і присадибних ділянках, рослинності у лісових масивах, заплавах річок і на торфовищах тощо.

Особовим складом Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області під час пожежонебезпечного періоду проводяться заходи за дотриманням вимог природоохоронного законодавства, направлені на виявлення та недопущення самовільного випалювання сухої рослинності або її залишків, стерні, сміття на пустощах, у вздовж доріг, в лісосмугах тощо та дотримання правил пожежної безпеки в лісах Дніпропетровської області.

Через засоби масової інформації Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області інформує населення про пожежонебезпечний період та недопущення виникнення пожеж на об’єктах підвищеної небезпеки Дніпропетровської області.

Щоб уникнути лісових пожеж протягом пожежонебезпечного періоду забороняється:

1.     Розведення багать у лісопаркових зонах, схилах, тощо.

2.     Заїзд на територію лісового фонду транспортних засобів.

3.     Відвідування населенням хвойних насаджень при 5-му класі пожежної небезпеки (надзвичайна небезпека) за умовами погоди.

4. Палити, кидати у лісопаркових зонах та схилах непогашені сірники, недопалки.

5. Залишати у непередбачених для цього місцях лісового фонду та схилах обмащене, просочене бензином, гасом, мастилом або іншими горючими речовинами ганчір’я тощо.
6. Палити або користуватися відкритим вогнем під час проведення робіт з паливно-мастильними матеріалами (переливання пального, заправлення двигунів тощо).

7. Розміщувати ближче ніж за 100 м від стіни хвойних насаджень, вогненебезпечні виробництва, смітники, житлові і виробничі приміщення.

8. Випалювати траву та інші рослинні рештки на землях лісового фонду, парках, схилах а також на інших земельних ділянках (у тому числі проводити сільськогосподарські пали у приватному секторі).

9. Залишати під час будівництва доріг, газопроводів, нафтопроводів, мереж електропередачі, зв’язку, радіофікації, інших комунікацій залишки і горючі матеріали.

10. Звалювати та спалювати у лісових насадженнях, схилах, комишах та торф’яниках розташованих на території села сміття, будівельні залишки, побутові та горючі відходи тощо, у випадку виникнення загорань забезпечити їх негайне гасіння.

Відповідно до статті 77 КУпАПпорушення вимог пожежної безпеки в лісах – тягне за собою накладення штрафу на громадян від 5 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85 – 255 грн.) і на посадових осіб – від 15 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (255 – 850 грн.). Знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі, – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 15 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (255 – 850 грн.) і на посадових осіб – від 35 до 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (595 – 1020 грн.).

Відповідно до статті 77-1 КУпАП – самовільне випалювання рослинності або її залишків – випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу, а так само невжиття особою, яка одержала дозвіл на випалювання зазначеної рослинності або її залишків та опалого листя, заходів щодо своєчасного їх гасіння – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170 – 340 грн.) і на посадових осіб – від 50 до 70 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850 – 1190 грн.).

Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду,  – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 20 до 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 – 680 грн.) і на посадових осіб – від 70 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1190 – 1700 грн.).

Крім того, згідно статті 245 Кримінально кодексу України – знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу:

Знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом – караються штрафом від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100 – 8500 грн.) або обмеженням волі на строк від 2 до 5 років, або позбавленням волі на той самий строк.

Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, – караються позбавленням волі на строк від 5 до 10 років.

Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області прохає дотримуватись правил поводження з вогнем у пожежонебезпечний період та попереджає про персональну відповідальність за недотримання вимог пожежної безпеки та природоохоронного законодавства України.